    Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 21QC0052IV laptop in black color.
    Manufacturer: Lenovo
    Manufacturer: Lenovo, Product Type: Laptop, Processor Model: Intel Core Ultra 7, Processor Model Number: 255U, Number of Processor Cores: 12, Processor Frequency: Up to 5.2GHz, Internal Memory Size: 16GB DDR5-5600, Storage Capacity: 1TB SSD M.2 PCIe 4.0 NVMe, Screen Size: 14", Resolution: 1920x1200, Screen Type: IPS, Refresh Rate: 60Hz, Graphics Card: Intel Integrated Graphics, Camera: 5.0MP + IR with Privacy Shutter, Connectivity: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, Ports: 2x USB-A, 2x USB-C Thunderbolt 4, HDMI 2.1, Ethernet RJ-45, Battery: 57Wh, Operating System: Windows 11 Pro, Additional Features: Fingerprint Reader, TPM 2.0, IR Camera for Face Recognition, Warranty: 3 years.
    SKU: 21QC0052IV
    *Images are for illustration purposes only.
    Copying or duplication is prohibited.
    Availability: In stock
    Price
    • Delivery Warehouse Available
    • In-Store Stock Not in stock
    i h
    Ship to
    Shipping Method
    Name
    Estimated Delivery
    Price
    No shipping options
    Free shipping
    ⛟ Delivery up to: 7 business days
    Products specifications
    CPU
    Processor Type Model255U
    RAM
    RAM Capacity16GB
    RAM typeDDR5
    Storage
    Storage capacity1TB
    Storage TypeSSD
    GPU
    Graphics Card Model BrandIntel
    Graphics Card ModelIntegrated Graphics
    Screen
    Screen size14"
    ResolutionWQHD (1920x1200)
    Screen refresh rate60Hz
    Touch ScreenNo.
    Panel typeIPS
    Spec
    Operating SystemWindows 11 Pro
    ColorBlack.
    Battery Capacity57Wh
    Camera TypeFHD 1080p
    Interface ConnectivityUSB 3.2, USB-C, HDMI, Ethernet
    Specifications
    Processor: Intel® Core Ultra 7 255U, 12C (2P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 5.2GHz, 12MB
    AI PC Category: AI PC
    NPU: Integrated Intel® AI Boost, up to 12 TOPS
    Graphics: Integrated Intel® Graphics
    Chipset: Intel® SoC Platform
    Memory: 1x 16GB SODIMM DDR5-5600
    Max Memory: Models with U or H series processor: up to 64GB DDR5-5600
    Storage: 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0
    Max Storage Support: One drive, up to 2TB M.2 2280 SSD
    Storage Slot: Models with U series processor: one M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slot
    Card Reader: None
    Audio Chip: High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec
    Speakers: Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio™
    Camera: 5.0MP + IR Discrete with Privacy Shutter
    Microphone: 2x, 360°
    Battery: 57Wh
    Power Adapter: 65W USB-C® (3-pin)
    Display: 14" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz, DBEF5
    Touchscreen: None
    Keyboard: Backlit, Hebrew
    Case Color: Black
    Case Material: PC + 20% CF (Top), PC + 20% CF (Bottom)
    Pen: Pen Not Supported
    Dimensions (WxDxH): 12.44 x 8.81 x 0.43/0.64 (front/rear), 0.86 (maximum) inches
    Weight: Starting at 1.38 kg (3.05 lbs)
    Operating System: Windows® 11 Pro, Hebrew / English
    Bundled Software: None
    WLAN + Bluetooth: Intel® Wi-Fi® 6E AX211, 802.11ax 2x2 + BT5.3
    WWAN: WWAN Upgradable to 4G
    SIM Card: None
    Ethernet: 100/1000M (RJ-45)
    NFC: None
    Standard Ports: 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On, 2x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1, 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45)
    Optional Ports (configured): 1x Smart Card Reader, 1x Nano-SIM Card Slot
    Smart Card Reader: Smart Card Reader
    Security Chip: Discrete TPM 2.0 Enabled
    Fingerprint Reader: Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button
    Physical Locks: Kensington&reg; Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm